Skagit Valley College logo

2013 Recipients MV

  • President's Medal

    Awarded to graduating sophomores who have maintained a 3.90 to 4.00 GPA as of winter quarter with no I or Z grades in course work over the 100 series. Credits received only within the last five years will be considered towards the GPA; all transfer credits used to meet degree requirements must also be A+'s or A-'s and the student must have attended SVC for a minimum of three quarters.

    • Kyla Marie Applegate
    • Jennifer Butler
    • Bree Butner
    • Sharon Cody
    • Susan Cottrell
    • Jennifer Dolph
    • Alexandra Holland
    • Alyssa Hower
    • Jill Liddle
    • Kellie Sanchez
    • Clarisa Shook
    • Edith Tate
  • Departmental Awards

    Faculty members nominate and select the outstanding student from each college department during the spring. Each selection is based on outstanding course work, intellectual pursuit and extra effort in that department.

    Departmental Award Winners
    Academic English as a Second Language Thien Huong Tran (Mimi)
    Allied Health David Halstead
    Art Elizabeth Bird
    Automotive Technology
    • Peter Anderson
    • Jeffery Godfrey
    Chemistry Tyler Curtis
    Communication Studies Melia Thompson
    Computer Science Jennifer Kowalsky
    Criminal Justice Martin Kwant
    Culinary Arts Brian Morrison
    Diesel Power Technolgoy Connie M. Cassel
    Drama Lauren Hippenstiel
    Early Childhood Education Anika Teigen
    English Jessie Padilla Bryson
    Environmental Conservation Martha Aguilera George
    Fire Protection Technology Jonathon Low
    Health & Fitness Technician Ruth Watkins
    History Edith Tate
    Human Services Jennifer A. Dolph
    Journalism Melia Thompson
    Mathematics
    • Christopher Langstaff
    • Stanley Janicki
    Multimedia & Interactive Technology Toby Halter
    Music Alyssa Hower
    Nursing Corey Haas
    Office Technologies Morris Wolfe
    Physics Bob Halverson
    Physical Education Sean Locke
    Social and Behavioral Science Joanna (Ma) Jamco
    Welding Technologies Jake L. Massey
    World Language Jeryn Pasha Brooks-Durtka
  • Activity Awards
    Activity Award Winners
    Achievement in Drama Brad Hendrix
    Achievement in Music Eleah Tercero
    Achievement in Publications Ashley Rigacci
    Achievement in Radio Breeann Schafer
    ASSVC Governance Chowkwan Li
    Criminal Justice Activity Award Sara Nagel
    Environmental Conservation Award Shawna Blue
    Excellence in Culinary Arts Kyla Applegate
    Human Services Practicum Award
    • Amy Austin
    • Kelly Wise
    International Student Achievement Beina Li
    Library/Media Center Student of Excellence Summer Doll
    Phi Theta Kappa Brad Hendrix
    Woman of Promise Award Elizabeth Chilcote
  • Scholarships
    View the SVC Foundation webpage
    Scholarship Award Winners
    Achievement Scholarship Isaac Ladines
    Pam Albright Memorial Scholarship Diane Bray
    Anacortes Rotary Paul Luvera Scholarship Ketziah Moffitt
    Theresa Babcock Women’s Scholarship Anita Klein-Miller
    James P. & Mabel Bishop Scholarship Ryan Lalonde
    Dr. Ian Black Scholarship Amber Gill
    Martin Brown Biology Scholarship Katherine Faw
    F.W. Buhrman Scholarship Mayra Delgado
    Percy & Gladys Burns Scholarship
    • Ian Cassinos
    • Hannah Ermi
    • Kaelie Larsen
    Cascade Mall Scholarship Shelley Ennis
    Cascade Natural Gas-MDU Resource Foundation Scholarship Ella Salkeld
    Sharon Cole-Waldschmidt Scholarship April Campbell
    Kevin Collins Memorial Scholarship Isaac Ladines
    Ruth & Wallace Crawford Memorial Scholarship Diane Bray
    Harold & Nelle Creel Scholarship Stacy Fonoimoana
    Max & Pauline Dale Scholarship Maria Macedo
    Everett & Elmyra Dalton Memorial Scholarship
    • Maria Cavazos
    • Dawn Chapman
    • Brenda Robles
    • Milenda Tolbert
    • Audrea Woll
    Jack & Micki Deierlein Scholarship
    • Jackie Baladez
    • Tammy Hargrave
    • Michele Hunsaker
    Robert & Ann Dursch Sciences
    Engineering & Mathematics Scholarship
    • Geraldine Garcia
    • Jiyeon Jeong
    Ferguson Foundation Scholarship
    • Stacy Fonoimoana
    • Silvia Guzman
    • Griselda Ibarra
    • Alexis Trumbull
    • Amanda Williams
    • Kyle Palmer
    • Jazmin Cecena
    • Danielle Chevalier
    • Beverly Desautel
    • Joseph Marshall
    • Anastasia Miksovsky
    • April Patterson
    • Jeff Slough
    • Jacob Winter
    • Chinatsu Workman
    • Morgan Young
    • Leidy Reynada-Hall
    Don Finsen Culinary Arts Scholarship Jessica Vanwetter
    Drs. Roger & Leslie Estep First Generation Scholarship Glenda Mendoza
    Robert Fitzgerald Memorial Scholarship
    • Annemarie Cain
    • Debra Conner
    • Pamela New
    Dr. James & Fran Ford Scholarship
    • Sharon Cherney
    • Carla Reese
    Wallie & Mary Ann Funk Scholarship Elizabeth Ostrom
    Leah Hawkinson Nursing Scholarship Pamela New
    Hayes Family Scholarship Zackery Scott
    Yoko Hisaki Memorial Scholarship Beina Li
    John Hollenbeck Scholarship Brian Garcia-Torres
    Thomas & Martina Horn Scholarship
    • Elizabeth Diaz
    • Angela Rodgers
    • Alanna Steele
    Human Services Endowment Scholarship April Campbell
    Dr. Maynard & Selma Johnson Family Medical Scholarship To Yeung Cheung
    Legson Kayira Memorial Scholarship Thinh Huynh
    Alice & Harold Kenney Scholarship
    • Ryan Lalonde
    • Carlos Palacios
    • Tosha Taylor
    J. George King Scholarship Ella Salkeld
    Harold & Annabelle Kloke Memorial Scholarship
    • Katie Athearn
    • Elizabeth Ostrom
    La Conner Garden Club Scholarship Ella Salkeld
    Debra & Bruce Lisser Scholarship Kaeli Graffuis
    Marine Technology Scholarship
    • Linda Degnan
    • Dale Downs
    William & Kathleen Massey Scholarship
    • Cami Carter-Fleming
    • Gerardo Sanchez
    • Rachael Schnieder Havel
    Mollie McBey, Elsie Duncan, & Donald J. McBey Scholarship
    • Damiana King-Garcia
    • Alissa Watson
    B. Hamliton McDearmid Music Scholarship
    • Dylan Cisneros
    • Rene Cruz Martinez
    • Vladimir Melnik
    • Jonathan Munck
    • Minho Lee
    Mount Vernon Rotrary—Lyle Poolman Memorial Scholarship
    • Alyssa Anderson
    • Chelsea Dugin
    Multicultural Scholarships
    Leo H. Guggemos Miguel Strouse
    Alberta Schultz
    • Silvia Guzman
    • Griselda Ibarra
    • Jiyeon Jong
    • Perla Santillan
    SVC Scholarship Maria Macedo
    Nagatani Family Endowed Scholarship
    • Adriana Dehaan
    • Jermey Gear
    • Gretchen Pickett
    • Kevin Riley
    Don Nulle Memorial Accounting Scholarship Carlos Palacious
    Dr. A. J. Osterman Scholarship Mayra Delgado
    Helen Platt Scholarship
    • Silvia Gruzman
    • Phillip Hensyel
    • Celerino Hernandez
    • Grisleda Ibarra
    • Joseph Marshall
    Vonda Lynn Polinkus Memorial Scholarship Alica Henry
    Ruth Elfstrom-Riggles Scholarship Phillip Hensyel
    Harry & Myra Roller Memorial Nursing Scholarship Cami Carter-Fleming
    Sidney & Fosma Rood Endowed Scholarship
    • Leslie Browning
    • Simon LeClair
    • Sarah Spaeth
    Benjamin M. Root Memorial Scholarship
    • Rosa Aide Diaz Rodriguez
    • Georgina Aguillar
    Rucilla's Scholarship Theresa Walrath
    Lina A. Jacobson Ryan Nursing Scholarship
    • Maria Aguado
    • Timothy Bugbee
    • Elizabeth Diaz
    • Glenda Mendoza
    • Angela Rodgers
    SVC San Juan Center Scholarship Catalina Kohring
    Wade & Fran Schroeder Scholarship
    • Ian Cassinos
    • Hannah Ermi
    • Kaelie Larsen
    • Brittany Wilson
    • Elizabeth Gibbs
    • Yadira Rosales
    Alberta Schultz Scholarship
    • Brenda Kinzer
    • Pamela New
    • Gretchen Pickett
    • Deia Brower
    • Carole Burton
    • Mary Stoughton
    Irene Schumaker Science Scholarship
    • Stella Ryder
    • Hoatian Su
    Irene Schumaker Vocational Scholarship
    • Julie Farmer
    • Brenda Robles
    • Rachael Schneider Havel
    • Samantha Bray
    Settlemeyer Family Scholarship
    • Thinh Huynh
    • Tosha Taylor
    Skagit Golf Scholarship
    • Michelle Barnhart
    • Melissa Barrows
    • Sharon Cherney
    • Adrianna Cuevas
    • Amanda Jeffcott
    • Sinderella Johnson
    • Sarah Lemaster
    • Terri Oesch
    • Janie Palmer
    • Carla Reese
    • Dawnette Snyder
    • Dawn Wriglesworth
    Clarence & Eileen Summer Scholarship
    • Rebecca Duranceau
    • Kiersti Ruhl
    SVC Scholarship
    • Samantha Bouma
    • Leslie Diaz
    • Phillip Hensyel
    • Jalyn Jubert
    • Kealy Marquis
    • Joshua Taylor
    • Bernice Calzada
    Ken Thiessen Memorial Scholarship Ryan Lalonde
    John Underwood Endowment Scholarship Brenda Kinzer
    Washington Engine Service Scholarship Brian Garcia-Torres
    Washington Restaurant Association Education Foundation Pro-Start Scholarship Jalyn Jubert
    William D. Werner Memorial Scholarship
    • Celerino Hernandez
    • Karen Silverio Gonzalez
    C. Harry & Anne Williams Scholarship
    • Julie Farmer
    • Bob Halverson
    • Haotian Su
    Wilson Gift Fund Scholarship Kevin Riley
    Women’s Program Scholarship Anita Klein-Miller
    Women’s Study Club of San Juan Scholarship Heidi Evans
    Susan Scripps Wood & Leighton Wood Scholarship Elizabeth Ostrom
    Esther Woodford Taylor Scholarship Ryleigh Lloyd
    Joseph & Anneliese Zauchner Scholarship
    • Debra Conner
    • Amanda Joseph
    • Vanessa Nekuda
    • Alanna Steele
    Joseph T. Zygmanski Scholarship Jeremy Gear
    Sydney S. McIntyre, Jr. SVC Memorial Scholarship
    • Thomas Lile
    • Bilda Ramirez
    • Brittany Wilson
  • Lewis Award

    NOMINEES

    Awarded to the overall outstanding graduating sophmore from the Mount Vernon Campus.

    • Ashton Atkinson
    • Joshua Baker-Evans
    • Faride Cuevas
    • Zachary Doobovsky
    • Stanley Janicki
    • Genevieve Korvin
    • Pui Ki (Queenie) Lam
    • Ka Ka (Scarlett) Leung
    • Matt Stixrud
    • Brittany Wilson

    Charles H. Lewis Award winners are:

    • Faride Cuevas
    • Brittany Wilson