Skagit Valley College logo

2013 Recipients WIC/SW/SJC

  • President's Medal

    Awarded to graduating sophomores who maintain a 3.90 to 4.00 GPA as of winter quarter with no I or Z grades in college level course work. Credits received only within the last five years are considered. Transfer credits used to meet degree requirements must be A's or A-'s. Students must have attended SVC at least three quarters with no more than two P grades.

    • Christine Chittim
    • Jackson Knoll
    • Thomas Lile
    • Henry Mioduski III
    • Taylor Nienhuis
  • Department Medals
    Department Medal Winners
    Business/Economics Norma Domingo
    Computer Information Systems Kevin Stanfill
    Communications/English Terry Rawls
    DSS/TRIO Joshua Oppor
    Humanities Tawnya Rasmusen
    Library Brandie Bryan
    Full-Time Practical Nursing Raylene Young
    LPN-RN Nursing Channtel Miller
    Marine Technology Kenneth Lamborn
    Mathematics Haydee Mahecha
    Physical Education Terry Rawls
    Science Thomas Lile
    Student Life Lynnette Parks
    Student Services Shannon Walsh
  • Scholarships
    Scholarship Winners
    Wade & Fran Schroreder Scholarship Rae Arsen Baleros
    Irene Schumaker Science Scholarship Nathan Seaver
    Mollie Mcbey, Elsie Duncan, & Donald J. Mcbey Scholarship Sara Christensen
    Robert E. Fitzgerald Memorial Mikael Cleary
    Katherine V. Cowles Scholarship
    • Adjoavi Abaya
    • Samantha Acheson
    • Akouavi Akpamou,
    • Elizabeth Atienza
    • Mikael Cleary
    • Judith Corbin
    • Melanie Deck,
    • Sarah Dickson
    • Sophia Enguillado
    • Joem Evangelista
    • Austria Gracey
    • Jerilee Gudmunson
    • Clara Gusenius,
    • Laurena Hamberg
    • Sara Hutchinson-Puckett
    • Christianna Jaleco
    • Yesenia Leon
    • Shaulana Lujan
    • Rebecca Maher
    • Michele Rempa
    • Anndria Sutter
    • Anna Wamboi
    Rainbow Alliance Scholarship Austria Gracey
    C. Harry Williams Scholarship Haydee Mahecha
    American Association of University Women –
    Whidbey Island Branch Scholarship
    Norma Domingo
    Whidbey Women Return To Work Scholarship Yuki Watts
    William & Kathleen Massey Scholarship
    • Youngseon An
    • Mikael Cleary
    • Joem Evangelista
    • Laura Latta
    • Yesenia Leon
    • Haydee Mahecha
    • Rebecca Maher
    • Paul Rempa
    • Michele Rempa
    • Nathan Seaver
    • Charles Southard
    • Anndria Sutter
    Whidbey Island Campus Student Government Scholarships
    • Youngseon An
    • Elizabeth Atienza
    • Judith Corbin
    • John Eichmann,
    • Sophia Enguillado
    • Jerilee Gudmunson
    • Clara Gusenius
    • Kari Mcardle
    • Ryuta Meany
    • Gabriel Shelley
    • Charles Southard
    • Anna Wamboi
    Richard & Jean Nowadnick Life Sciences Scholarship Luara Latta
    Esther Woodford Taylor Scholarship Alex Simmerly
    Betty J. Anderson Memorial Yuki Watts
    The North Whidbey Sunrise Rotary Scholarship
    Community Service Award Joem Evangelista
    President’s Award Anna Wamboi
    Dorothy Neil Award Sara Christensen
    Edgar Samelson Award Nathan Seaver
    Herb Carter Award Ashley Simpson
    Dorothy Carter Education Scholarship Gary Pearce
    Captain Roy Seth Scholarship Valerie Alaniz
    Rotarian Sandra Jeane Crank-Mulkey Michele Rempa
    John and Violet Denny Award Rebecca Maher
    Jeffrey Pleet Award Rebecca Maher
    Whidbey Island Bank SVC Golf Classic Scholarship
    • Samantha Acheson
    • Austria Gracey
    • Gabriel Shelley
    The Whidbey/South Whidbey Foundation Scholarship
    • Adjoavi Abaya
    • Jerilee Gudmunson
    • Clara Gusenius
    • Yesenia Leon
    • Kari Mcardle
    • Ryuta Meany
    • Cynthia Miller
    • Sunshine Penney
    • Ashley Simpson
    • Yuki Watts
  • South Whidbey Service Award

    Sienna Schall

  • South Whidbey Academic Excellence Award

    Christine Chittim

  • Carol Huber Award

    Crystal Coglas

  • Yates Award

    Each year the faculty, staff and students select a Whidbey Island Campus student  who has shown outstanding leadership, community service and academic achievement.

    NOMINEES

    • Norma Domingo
    • Thomas Lile,
    • Joshua Oppor
    • Lynnette Parks

    2013 Yates Award Winner

    Thomas Lile