Skagit Valley College logo

2014 Recipients MV

  • President's Medal

    Awarded to graduating sophomores who have maintained a 3.90 to 4.00 GPA as of winter quarter with no I or Z grades in course work over the 100 series. Credits received only within the last five years will be considered towards the GPA; all transfer credits used to meet degree requirements must also be A+'s or A-'s and the student must have attended SVC for a minimum of three quarters.

    • Diane Bray
    • Maria Breznau
    • Ka Man Chan (Karin)
    • Anela Cole
    • Andrew Dickerhoof
    • Julie Farmer
    • Toby Halter
    • Cassandra Hattenbach
    • Gail McDermott
    • Joel Miller
    • Jesse Robles
    • Lindsey Rude
    • Melissa Stadt
    • Martha Thompson
    • Laura Twing
  • Departmental Awards

    Faculty members nominate and select the outstanding student from each college department during the spring. Each selection is based on outstanding course work, intellectual pursuit and extra effort in that department.

    Departmental Award Winners
    Academic English as a Second Language Misaki Dehara
    Allied Health Kevin Tinsley
    Art Hsin Yi (Jessica) Weng
    Automotive Technology
    • Eric Vanbladeren
    • Benjie Manuel
    Biology Sara Arnett
    Business Management Adam Christopherson
    Chemistry Yuen Ting (Athena) Tse
    Communication Studies Anela Cole
    Criminal Justice Abigayle Powers
    Culinary Arts Maria Macedo
    Diesel Power Technolgoy Garrel Powers
    Drama Jessalyn Spangler
    Early Childhood Education Anthony Alvarez
    Earth Science Eric Wolterink
    English Abigail Hendrix
    Environmental Conservation Dawn Kadolph
    Fire Protection Technology David Albert
    Health & Fitness Technician Leanne Hickman
    History Samuel Glavick
    Human Services Audrea Woll
    Mathematics Cassandra Hattenbach
    Multimedia & Interactive Technology Cheyenne Hayes
    Music Carly Eilers
    Nursing Pamela New
    Office Technologies Bonita (Bonnie) Cleveland
    Physics Zachary Clark
    Physical Education Naomi Moore
    Social and Behavioral Science Maria Breznau
    Welding Technologies Dakota Swenson
    World Language Kelsi Lovingier
  • Activity Awards
    Activity Award Winners
    Achievement in Drama Lauren Hippenstiel
    Achievement in Music Jonathan Munck
    Achievement in Publications Jessica Wagner
    Achievement in Radio Juan Arreguin
    ASSVC Governance Zhen Zhen Zhou
    Criminal Justice Activity Award Helena Williams
    Environmental Conservation Award Jason Quigley
    Excellence in Culinary Arts Elizabeth Grabill
    Human Services Practicum Award Les Browning
    International Student Achievement Yun Jun Chun
    Library/Media Center Student of Excellence Beina Li
    Multicultural Excellence Award Griselda Ibarra
    Phi Theta Kappa Alana Quigley
    Woman of Promise Award Damiana King-Garcia
  • Scholarships
    View the SVC Foundation webpage
    Scholarship Award Winners
    Achievement Scholarship
    • Sydney Brown
    • Olegario Orozco
    Pam Albright Memorial Scholarship Kristin Arntz
    Anacortes Rotary Paul Luvera Scholarship Georgina Aguilar
    Theresa Babcock Women’s Scholarship Laura Healy
    James P. & Mabel Bishop Scholarship Chahala Handy
    Dr. Ian Black Scholarship Shelby Hanson
    Martin Brown Biology Scholarship Samuel Hinman
    F.W. Buhrman Scholarship Maria Macedo
    Cascade Mall Scholarship Leighanne Francisco
    Cascade Natural Gas-MDU Resource Foundation Scholarship Chaz Bowen
    Sharon Cole-Waldschmidt Scholarship Terri Oesch
    Kevin Collins Memorial Scholarship Chaz Bowen
    Harold & Nelle Creel Scholarship Alexa Morrison
    Max & Pauline Dale Scholarship Blas Avalos
    Everett & Elmyra Dalton Memorial Scholarship
    • Dawn Chapman
    • Mandi Graham
    • Jeanine Holland
    • Yolanda Smith
    • Jennifer Tardif
    Jack & Micki Deierlein Scholarship
    • Deborah Best
    • Christina Christian
    • Jessica Rees
    Robert & Ann Dursch Sciences
    Engineering & Mathematics Scholarship
    • Terri Oesch
    • Karen Silverio
    Ruth Elfstrom-Riggles Scholarship Nicholas Ferguson
    Drs. Roger & Leslie Estep First Generation Scholarship Carlos Palacios
    Ferguson Foundation Scholarship
    • Omar Alvarado
    • Grant Bennett
    • Amanda Jeffcott
    • Diane Serna
    • Wyatt Stovall
    Don Finsen Culinary Arts Scholarship
    • Courtney Cassis
    • Adrianna Ibarra
    Robert E. Fitzgerald Memorial Scholarship
    • Annemarie Cain
    • Kim Corey
    • Christina Pelzer
    Dr. James & Fran Ford Scholarship
    • Mandi Graham
    • Danielle Kaufman
    • Melissa Kmetz
    Ford Golf
    • Stacy Bardeleben
    • Marcie Blair
    • Bonnie Bynum
    • Joseph Daub
    • Leighanne Francisco
    • Michel Jevons
    • Lori Ledbetter
    • April Sandobal
    • Randall Simmons
    • Lisa Torcoletti
    • Jennifer White
    • Sean Wood
    • Travis Woods
    Wallie & Mary Ann Funk Scholarship Samantha Larson
    Leo H. Guggemos Scholarship
    • Ayala Guadalupe
    • Alana Quigley
    Leah Hawkinson Nursing Scholarship Michelle Jafari
    Hayes Family Scholarship Heather Sperry
    Yoko Hisaki Memorial Scholarship Sho Kyomasu
    John Hollenbeck Scholarship Jose Juan Atristain Perez
    Thomas & Martina Horn Scholarship
    • Shamila Hashimi
    • Nataliya Kovalenko
    • Chinatsu Workman
    Human Services Endowment Scholarship Audrea Woll
    Miriam, Muriel & Lloyd Ivey Memorial Scholarship Bryan Granado
    Wilbur Ivey Scholarship Brian Warbus
    Lina A. Jacobson Ryan Nursing Scholarship
    • Joem Evangelista
    • Shelby Koopmans
    • Simon Leclair
    • Vanessa Nekuda
    • Christina Pelzer
    Dr. Maynard & Selma Johnson Family Medical Scholarship Stacy Fonoimoana
    Alice & Harold Kenney Scholarship Charlie Dietrich
    J. George King Scholarship Sandra Boscutti
    Helen Larm Agricultural Scholarship Sandra Boscutti
    Joan Nourse Martin Martin
    Early Childhood Education Scholarship
    Georgina Aguilar
    William & Kathleen Massey Scholarship
    • Sarah Hellinger
    • Emilie Renninger
    Mount Vernon Rotary—Lyle Poolman Memorial Scholarship
    • Shelby Koopmans
    • Carlos Palacios
    Nagatani Family Endowed Scholarship
    • Isidro Perez-Santoyo
    • Kana Sorimachi
    Gary Navert Hot Rod Scholarship
    • Isaac Lynch
    • Jerry Rios
    Denise Noble & Beverly Erickson Scholarship
    • Katrina Bullis
    • Jacqueline Franco
    • Veronica Olvera
    • Jazmin Palacios-Cecena
    • Verna Pascual
    Richard & Jean Nowadnick Life Sciences Scholarship Kilee Beuse
    Don Nulle Accounting Scholarship
    • Bonita Cleveland
    • Jesus Martinez
    Pickering Endowment Scholarship Chahala Handy
    Helen C. Platt Scholarship
    • Jose Juan Atristain Perez
    • Samantha Bouma
    • Sydney Brown
    • Isidro Perez-Santoyo
    • Heather Sperry
    Vonda Lynne Polinkus Memorial Scholarship Tatyana Savchuk
    Harry & Myra Roller Memorial Scholarship Samantha Bouma
    Sidney & Fosma Rood Endowed Scholarship
    • Megan Apple
    • Michelle Barnhart
    • Wyatt Stovall
    • Jacklyn Wegers
    Benjamin M. Root Memorial Scholarship Amanda Joseph
    Doug Rowell Memorial Scholarship Isaac Lynch
    SVC San Juan Center Scholarship Suzanne Bryner
    Bruce & Debra Lisser Scholarship Celerino Hernandez
    Wade & Fran Schroeder Scholarship
    • Nicole Benham
    • Elizabeth Ostrom
    • Alexis Trumbull
    Alberta Schultz Scholarship
    • Guadalupe Ayala
    • Naomi Barker
    • Brandy Flock
    • Alicia Henry
    • Monique McFarland
    • Olegario Orozco
    • Alana Quigley
    • Chinatsu Workman
    Irene Schumaker Science Scholarship
    • Elijah Cherney
    • Alex Emanuelson
    • Karen Silverio
    • Lauren Turnbow
    Irene Schumaker Vocational Scholarship
    • Kristin Arntz
    • Bruce Cornwall
    • Cheyenne Hayes
    • Arrah La Bolle
    Settlemeyer Family Scholarship
    • Olga Baykova
    • Jeff Slough
    Soroptimist International of Mount Vernon Scholarship Brandy Flock
    Ken Thiessen Memorial Scholarship Maria Macedo
    John Underwood Endowment Scholarship Nicholas Ferguson
    Washington Restaurant Association Education
    Foundation Pro-Start Scholarship
    Blas Avalos
    William D. Werner Memorial Scholarship
    • Toyeung Cheung
    • Vincent Wan Sing Choi
    C. Harry & Anne Williams Scholarship
    • Olga Baykova
    • Leslie Diaz
    • Jesus Martinez
    • Lauren Turnbow
    Wilson Gift Fund Scholarship Mary Stoughton
    Susan Scripps Wood & Leighton Wood Scholarship Sara Helms
    Esther Woodford Taylor Scholarship
    • Brant Johnson
    • Samantha Larson
    • Spencer Novak
    Joseph & Anneliese Zauchner Scholarship
    • Annemarie Cain
    • Brittani Hart
    • Beina Li
    • Emilie Renninger
    • Leidy Reynada-Hall
    • Mary Stoughton
    Joseph T. Zygmanski Scholarship Jessica Rees
    Sydney S. McIntyre, Jr. SVC Memorial Scholarship
    • Rachel Crowther
    • Jiyeon Jeong
    • Andrew Kirk
  • Lewis Award

    NOMINEES

    Awarded to the overall outstanding graduating sophmore from the Mount Vernon Campus.

    • Julie Farmer
    • Phillip Hensyel
    • Maria Macedo
    • Jason Quigley
    • Zhen Zhen Zhou

     

    Charles H. Lewis Award winner is Jason Quigley